Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Polityka

29 czerwca 2021 r.
12:12

Europejscy politycy rozmawiają w Lublinie o Trójmorzu. "To jest naprawdę olbrzymi potencjał"

– Cieszę się, że Via Carpatia jest motywem przewodnim tego kongresu. Z mojego punktu widzenia będzie stanowić taki swoisty kręgosłup Trójmorza, a jej ukończenie będzie stymulować rozwój regionów – mówi prezydent Andrzej Duda. Głowa państwa otworzyła we wtorek w Lublinie obrady II Forum Regionów Trójmorza oraz Samorządowy Kongres Gospodarczy

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Trójmorze to międzynarodowa inicjatywa gospodarcza i polityczna utworzona w 2015 roku. Należą do niej państwa Europy Środkowo-Wschodniej, które leżą w pobliżu mórz Bałtyckiego, Czarnego i Adriatyckiego: Austria, Bułgaria Chorwacja, Czechy, Estonia, Litwa, Łotwa, Polska, Rumunia, Słowacja, Słowenia i Węgry.

– W Nowym Jorku było pierwsze, oficjalne spotkanie. Pani prezydent Chorwacji Kolinda Grabar-Kitarović zaprosiła nas wtedy na marginesie Zgromadzenia Ogólnego ONZ i tam miał miejsce pierwszy, jeszcze mały szczyt Trójmorza. Sama idea Trójmorza narodziła się w trakcie mojego spotkania z panią prezydent Chorwacji w Krakowie – wspomina prezydent.

Jak dodaje, to tam pojawił się pomysł zawiązania współpracy międzynarodowej w Europie Środkowo-Wschodniej w szerokim zakresie.

– Kierowałem się wtedy wspomnieniem działań, które prowadził pan prezydent Lech Kaczyński. Wszyscy pamiętamy, że kiedy zdecydował się lecieć na pomoc Gruzji w 2008 roku, na pokład naszego prezydenckiego samolotu wsiedli wtedy prezydenci właśnie państw Europy Środkowej. Pan prezydent zwołał ich dosłownie w ciągu kilku godzin. Wszyscy się zebrali, razem polecieli i była to wyjątkowo skuteczna misja – mówi Andrzej Duda.

Zdaniem głowy państwa, to była oznaka tego, że prezydenci są "grupą przyjaciół", która potrafi ze sobą dobrze współpracować i zna potrzeby własnych narodów. Podkreśla jednocześnie, że chciałby, aby to wspólne działanie odbywało się nie tylko na poziomie prezydenckim.

– Prezydenci w naszej części Europy najczęściej mają rolę taką, która jest bardziej rolą ceremonialną, symboliczną niż rzeczywiście twardą władzą wykonawczą, gdzie zapadają decyzje o wielkich inwestycjach, o dużych pieniądzach, o wielkich programach gospodarczych – tłumaczy Andrzej Duda.

Prezydent odniósł się także do tego, że gospodarzem międzynarodowych obrad jest Lublin. Jak podkreślił, jest to miasto ze wschodniej części kraju, które jest świadectwem tego, że Polska może się rozwijać w sposób "zrównoważony". – Wreszcie także i na tej ziemi realizowane są duże inwestycje, na które ta część Rzeczypospolitej przez tak wiele lat czekała, właściwie przez ostatnie, śmiało można powiedzieć, trzy dziesięciolecia – mówi prezydent.

– Musimy pamiętać, że inicjatywa Trójmorza to 112 mln mieszkańców, 30 proc. Unii Europejskiej. To jest naprawdę olbrzymi, gigantyczny potencjał. W okresie ostatnich 15 lat, nie licząc kryzysu związanego z pandemią, państwa Trójmorza rozwijały się najbardziej dynamicznie w całej Europie – dodaje.

Argumentował, że te państwa mają w większości wspólną historię – wyszły zza tzw. żelaznej kurtyny. Jego zdaniem, społeczeństwa są "złaknione" tego, aby osiągnąć taki poziom życia jak w Europie Zachodniej. Kraje członkowie Trójmorza mają być właśnie tymi, które napędzają europejską gospodarkę.

Andrzej Duda powiedział, że 15 kwietnia tego roku utworzony został Sekretariat ds. Trójmorza. Za organizacje tej struktury odpowiada Krzysztof Szczerski, szef Biura Polityki Międzynarodowej w Kancelarii Prezydenta RP. – Liczę, że Sekretariat Trójmorza będzie realna wartością dodaną, wzmacniającą zainteresowanie i pozwalającą na koordynację licznych inicjatyw w zakresie trójmorskim na terenie Rzeczypospolitej, bo rolą tej komórki jest sprawowanie w naszym kraju pewnego politycznego parasola dla spraw trójmiejskich – mówi głowa państwa.

Jakie cele stawiają przed sobą członkowie sojuszu?

– Chcemy budować nowe połączenia między naszymi państwami: drogi, mosty szybkie koleje, rurociągi, światłowody. Chcemy rozwijać cyfrowe innowacje, aby nasze kraje były nie tylko nowoczesne, ale także i bezpieczne i odporne na nowe wyzwania. Chcemy transformować nasze gospodarki w kierunku gospodarki bezemisyjnej, z poszanowaniem sprawiedliwości społecznej oraz z uwzględnieniem zagrożeń dla bezpieczeństwa energetycznego, a przede wszystkim z uwzględnieniem naszego potencjału i naszych realnych możliwości, zarówno tych finansowych, gospodarczych jak i uwarunkowań społecznych – wymienia Andrzej Duda.

W Lublinie polscy samorządowcy – razem z przedstawicielami Bułgarii, Litwy, Rumunii, Słowacji i Węgier – podpisali deklarację gospodarczą sieci regionów Trójmorza, którą Andrzej Duda nazwał "Deklaracją Lubelską". Sam prezydent odebrał nagrodę honorową z rąk marszałka woj. lubelskiego Jarosława Stawiarskiego za zaangażowanie w tworzenie tej międzynarodowej inicjatywy.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Premier Donald Tusk

Donald Tusk w orędziu: tworzymy armię, jakiej Polska nie miała od wieków, super silną i nowoczesną – armię do wygrywania

Czasy są trudne, do polityki światowej wraca niepewność, brutalność i egoizm; wojna przestała być abstrakcją - podkreślił w czwartkowym orędziu telewizyjnym orędziu premier Donald Tusk. – Czy mamy się bać? Nie. My mamy być silni – dodał. Zapewnił też: tworzymy armię, jakiej Polska nie miała od wieków.

Hans Nielsen: Motor to faworyt do mistrzostwa Polski

Hans Nielsen: Motor to faworyt do mistrzostwa Polski

Rozmowa z Hansem Nielsenem, legendarnym żużlowcem Motoru Lublin

Zarzuty dla ojca i syna po ataku na ratowników medycznych w Łukowie

Zarzuty dla ojca i syna po ataku na ratowników medycznych w Łukowie

Zarzuty znieważenia i naruszenia nietykalności cielesnej usłyszał ojciec oraz syn, którzy mieli zaatakować ratowników medycznych na oddziale ratunkowym w Łukowie. Według ustaleń byli zniecierpliwieni długim oczekiwaniem na udzielenie pomocy. Obaj byli trzeźwi.

Lutnia Piszczac zainkasowała komplet punktów w spotkaniu z Unią Żabików

W środę i czwartek rozegrane zostały mecze 23. kolejki bialskiej klasy okręgowej

Podział punktów w spotkaniu LZS Sielczyk z Az-Bud Komarówka Podlaska. Orlęta Łuków z nowym trenerem rozbiły Absolwenta Domaszewnica. Victoria Parczew lepsza od Orła Czemierniki

Uciekać przed komendantem – zły pomysł
Kraśnik

Uciekać przed komendantem – zły pomysł

Dynamiczny pościg za przestępcą po ulicach  Kraśnika – sceny jak z filmu akcji miały dziś miejsce przed południem w tym mieście. Uciekał przestępca poszukiwany do odbycia kary pozbawienia wolności. W bezpośrednim pościgu uczestniczył funkcjonariusz w cywilu oraz zastępca komendanta powiatowego policji w Kraśniku, który jako pierwszy ujął 30-letniego rzezimieszka.

Premier Donald Tusk (z prawej) w towarzystwie posła Michała Krawczyka

Dziś o godzinie 20 premier Donald Tusk wygłosi orędzie

Premier Donald Tusk wygłosi w czwartek o godzinie 20 orędzie – potwierdza podsekretarz stanu w kancelarii premiera Agnieszka Rucińska.

ChKS Chełm rozpoczyna decydującą walkę o awans do PlusLigi

ChKS Chełm rozpoczyna decydującą walkę o awans do PlusLigi

Pierwszy mecz finału play-off z Mickiewiczem Kluczbork w piątek o godzinie 17.30

Zalety i wady ruletka czatów randkowych

Zalety i wady ruletka czatów randkowych

Jeśli jesteś aktywnym użytkownikiem Internetu, bardzo dobrze wiesz, że czat wideo nie jest już nowym formatem randek online. Pierwsze losowe wideo czaty Omegle i Chatroulette zostały uruchomione w 2009 roku i szybko zyskały popularność. Nie tylko dzięki temu, że są one wygodne, ale także dlatego że to zupełnie sposób na randkę.

Trenowali przed majówką. Skutecznie – 24 punkty i pożegnanie z prawem jazdy

Trenowali przed majówką. Skutecznie – 24 punkty i pożegnanie z prawem jazdy

Trwa długi, majowy weekend. Nad bezpieczeństwem na drogach czuwają policjanci ruchu drogowego. Nawet częste kontrole nie zastąpią rozsądku kierowców. Przekonali się o tym dwaj szoferzy. Tuż przed majówką jeden z nich „zarobił” jednorazowo 24 punkty karne, a drugi stracił prawo jazdy.

21 lat w Unii
galeria

21 lat w Unii

1 maja obchodzimy 21. rocznicę wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. Z tej okazji przed budynkiem LUW przy ul. Spokojnej w Lublinie nastąpiło uroczyste podniesienie na maszty flag oraz odegranie hymnów Polski i UE.

W sobotę 24 maja wieczorem centrum miasta Puławy zamieni się w rajdowy odcinek specjalny
Puławy

Zbliża się Rajd Nadwiślański. Ściganie wraca na ulice Puław

W sobotę i niedzielę, 24 i 25 maja, odbędzie się Rajd Nadwiślański. Jeden z odcinków specjalnych, tak jak przed laty, poprowadzony zostanie ulicami Puław. Na kibiców czekać będzie również strefa artystyczno-gastronomiczno-piknikowa.

Briefing prezydent Michała Litwiniuka

"Haniebny happening Grzegorza Brauna". Prezydent Białej Podlaskiej potępia zdjęcie flagi Ukrainy

Prezydent Michał Litwiniuk (PO) potępia „haniebny happening” Grzegorza Brauna w Białej Podlaskiej i zapowiada, że flaga Ukrainy ponownie zawiśnie na fasadzie ratusza. W środę na wiecu wyborczym zwolennicy kontrowersyjnego polityka za jego namową przy użyciu drabiny ściągnęli flagę z budynku urzędu.

Grzegorz Braun (z prawej) ma kłopoty. Uchylenia jego immunitetu domaga się szef resortu sprawiedliwości
polityka

Adam Bodnar chce ukarania Grzegorza Brauna. Za zabranie ukraińskiej flagi

Ekscesy Grzegorza Brauna nie pozostaną bezkarne - oświadczył dzisiaj minister sprawiedliwości Adam Bodnar, odnosząc się do zachowania polityka w szpitalu w Oleśnicy oraz na wiecu w Białej Podlaskiej.

Grafika stworzona przy użyciu SI
magazyn

"Umiem rozmawiać o sensie życia i tworzyć sonety"

O tym czy jest sztuczna inteligencja, do czego służy, jak widzi ludzi i przyszłość społeczeństwa rozmawiamy ze...sztuczną inteligencją. Na nasze pytania odpowiada Chat GPT w wersji 4.o - najpopularniejszy model językowy na świecie.

Zamkowe owce z Janowca rozpoczęły wypas
przyroda

Zamkowe owce z Janowca rozpoczęły wypas

Tuż przed długim weekendem majowym do Janowca wróciły owce. Jest ich 43, a ich zadaniem jest pielęgnacja zamkowego krajobrazu poprzez poprawę tzw. bioróżnorodności parku.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium